“Droga do sukcesu”, czyli o przepisie na sukces w branży architektonicznej.
Uczestnicy wystąpień pod tytułem “Droga do sukcesu” w ramach sesji ARCHITEKTURA #Eye on… podczas 4 Design Days:
- Maciej Franta, założyciel, Franta Group Architects
- Tomasz Konior, architekt, Konior Studio
- Ewa Kuryłowicz, generalny projektant, wiceprezes, Kuryłowicz & Associates
- Marcin Sadowski, partner, JEMS Architekci
- Moderator: Tomasz Pągowski, projektant, konstruktor, prowadzący programy o urządzaniu wnętrz: Remont w 48h, Projekt Lokalny, Bitwa o Dom
Co stoi za sukcesem pracowni architektonicznych?
“Miarą sukcesu jest to, jak ludzie odbierają to, co zaprojektuje architekt”. – mówi prof. Ewa Kuryłowicz, wiceprezes w Autorskiej Pracowni Architektury APA Kuryłowicz & Associates, prelegentka 4 Design Days.
Właściciele i szefowie polskich pracowni architektonicznych oraz biur projektowych podczas sesji ARCHITEKTURA #Eye on… opowiadali o realizowanych projektach i częściowo zdradzili klucz do sukcesu, w tej branży. Co jest najważniejsze w pracy architekta i projektanta, jak rozwinąć skrzydła, jakich błędów nie popełniać?
Reprezentując markę Easydecor miałyśmy okazję posłuchać bardzo ciekawych prezentacji na temat najlepszych realizacji obecnych Prelegentów. Tomasz Konior wspominał z sentymentem, że zawsze pragnął zostać muzykiem, następnie jako ciekawostkę przytoczył fakt, że słynny pianista Krystian Zimerman marzył o tym, aby być architektem. Tomasz Konior pokazał przy tej okazji, wspólną przyjacielską fotografię obu panów na sali koncertowej. Przy omawianiu genialnego projektu dla NOSPR, użył też pięknego sformułowania, że “architektura ma zapach”, w odniesieniu do naturalnych materiałów, które użył w projekcie – wspomina Dominika Wilczyńska, architekt pracująca w zespole EasyDecor w Integart.
W portfolio EasyDecor znajdują się naturalne produkty Organoid Natural Surface od Avery Dennison, które są fantastycznym dopełnieniem wnętrz i dają projektantom duże pole do popisu w realizacjach. Świetnie wpisują się w trend biofilic design. Faktury, kolory i naturalne materiały tworzą unikalną całość projektu.
Tomasz Konior zaprezentował również nagrodzony projekt modernizacji Biblioteki Narodowej, przy którym zadawał sobie pytanie “jak modernizować modernizm”. Wspomniał również o projekcie hotelu Diament Plaza w Katowicach, a także o trudnej politycznie Filharmonii w Brnie, dodał również kilka słów o projekcie rewitalizacji hotelu – Admiral Palast w Zabrzu – perły Art Deco – mówi Dominika Wilczyńska. Podczas sesji ARCHITEKTURA #Eye on… i prelekcji pt: “Droga do sukcesu” występujący Goście opowiadali, tak naprawdę o swoich osobistych odczuciach związanych z projektami, które uważają za ważne, jak nie najważniejsze, w swojej karierze.
Marcin Sadowski z JEMS z dumą prezentował projekt polskiej ambasady w Berlinie, ponieważ Unter Den Linden jest swoistym Expo dla projektów oraz jednym z głównych traktów turystycznych historycznej części Berlina, a także prestiżowym miejscem skupiającym szereg obiektów publicznych. Projekt otrzymał I nagrodę w konkursie MSZ na koncepcję budynku Ambasady Polski w Berlinie, motywem przewodnim jest kolumnada – odwieczny sposób wyrażania potęgi władzy – jak to ujął Marcin Sadowski.
“Jest relacja pomiędzy strukturą, którą tworzą rytmy fasad, słupy, siatki podciągów a strukturą przestrzeni i ważnych pomieszczeń reprezentacyjnych. Dwie “podwójne” warstwy południowej i północnej fasady, rozpięte pomiędzy sąsiednimi budynkami stanowią wydzielenie “właściwego”, prywatnego terenu ambasady. Warstwy te tworzą głęboką, trójwymiarową fasadę od strony Unter den Linden. Naprzemiennie ustawione elementy pionowe, oglądane w skrótach, dają efekt zmiennego przechodzenia ażuru w ścianę pełną w zależności od perspektywy z której fasada jest oglądana. Wewnętrzna struktura gmachu zdefiniowana jest przez układ wielu wewnętrznych dziedzińców na które otwierają się przestrzenie reprezentacyjne ambasady, na wyższych piętrach pokoje biurowe”. /źródło: JEMS Architekci/
Prof. Ewa Kuryłowicz, Kuryłowicz & Associates, którą zacytowaliśmy jako pierwszą w naszej relacji, w swoim wystąpieniu “Miasto to wspólnota współodczuwania” podczas prelekcji, powiedziała: “Najważniejsza zasada urbanistyki – miasto jest sumą części” oraz “Architekt musi się czuć odpowiedzialny nie tylko za działkę, którą projektuje, ale także za resztę miasta”.
Zaprezentowała projekt Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego jako przykład połączenia różnych form profesjonalnego, nowoczesnego kształcenia z ideą otwartych, dostępnych nie tylko pracownikom i studentom, ale też mieszkańcom i gościom przestrzeni wewnętrznych, otwartych na różne formy kreatywnej działalności. “Architektura budynku jest lekka, może nawet miejscami zwiewna, ujęta w wyrafinowaną ramę ze stali, betonu, miedzi i szkła”.
“Przestrzeń wewnętrzna została stworzona w taki sposób, aby odwiedzający poczuł, że jest w miejscu niecodziennym, a jednocześnie bardzo kameralnym i ciepłym. W zwartej strukturze Powiśla, wśród jego witryn sklepowych i ogrodów, możemy dostrzec ducha fragmentu miasta, które zainicjowało już kiedyś tworzenie organicznej części stolicy. Dlatego ważne dla projektantów było to, aby wnętrze budynku stanowiło element struktury zarówno w skali miasta jak i w skali interakcji funkcjonalnych budynków Uniwersytetu”. – tak opowiada o realizacji Prof. Ewa Kuryłowicz, Kuryłowicz & Associates.
Wszyscy prelegenci zgodnie stwierdzili, że zlecenia nie przychodzą same. “Jeżeli ktoś myśli, że wystarczy być dobrym projektantem i wszystko się samo zadzieje, albo ludzie od razu to docenią, to się myli. Aby tak się stało, trzeba mieć niesamowite szczęście – mówi Maciej Franta”.
My, reprezentujące markę Easydecor, architekt Dominika Wilczyńska oraz Aneta Mikuśkiewicz – Dyrektor sprzedaży produktów premium do wnętrz i rewitalizacji, identyfikujemy się z faktem, że ważne jest tworzenie architektury, która oferuje spektakularne wrażenia wizualne, ale przede wszystkim tworzy klimat, wspiera styl życia wspólnoty a jej zaletą jest funkcjonalność.
Zgadzamy się również z tym i nie można zapominać, że “sukces w architekturze jest przede wszystkim wspólny – i należy on do architektów i odbiorców przestrzeni”. – nadmienia Prof. Ewa Kuryłowicz, Kuryłowicz & Associates.

Materiały źródłowe: Grupa PTWP